Vánoční stromek na zahradě

V zimních měsících určitě bilancujete, co vše jste za celý rok na zahradě zvládli, co vše se vám vydařilo a též přemýšlíte, proč se třeba letos nedařilo rajčatům. A proč růže napadla černá skvrnitost. V zimě máte čas si prostudovat odbornou literaturu k danému tématu. A pokud nemrzne a nějakou práci okolo domu nebo na zahradě jste nestihli, tak ji dokončíte.

Na co by jste neměli zapomenout:

· Pokud jste nestačili vysadit (kvůli zamrzlé půdě) mladé stromky, nevadí. Vysadíte je na jaře.

· Ze sadu odstraňte všechny suché větve a nemocné stromy.

· Uložte si všechny chemické přípravky na ochranu rostlin do chladné a tmavší místnosti, kde nemrzne. Tím se nebude snižovat jejich účinnost.

· Důkladné očištěné zahradní nářadí nakonzervujte a odložte.

· V sadech se snažte hubit hraboše a myši. Ve sklepě, kde máte uskladněné ovoce, nastražte pastičky na myši.

· Pravidelně kontrolujte uskladněné ovoce, vybírejte a hned vyhazujte nahnilé plody. Méně kvalitní, ale zdravé ovoce použijte na kompoty nebo je usušte. Nezapomeňte, že v těchto skladovacích prostorách musí být dostatečně vlhko. A pokud nemrzne, tak tyto prostory větráme, aby se tam dostal čerstvý a chladný vzduch.

· Pokud máte zahradu s ovocnými stromy, prostudujte si v odborné literatuře, jaká potřebná hnojiva budete potřebovat pro další sezónu, kupte si je a odložte.

· Pokud máte připravené rouby v zemi, nezapomeňte je podle možnosti zahrnovat silnou vrstvou sněhu, který zmírňuje teplotní výkyvy v zakládce. Na jaře budete moci rouby použít k přeštěpování.

Průvodním jevem blížících se Vánoc jsou slavnostně vyzdobená a osvětlená obydlí, výlohy, náměstí s vánočními stromy. Pokud máte u svého domu zahradu a máte v ní jehličnatý stromek, byl to dobrý nápad už při zakládání zahrady – svůj vysněný vánoční stromek mít stále. Na Vánoce si ho krásně ozdobte červenými jablíčky a usušenými plátkyčerveného grapefruitu.

Pokud napadne sníh, o to bude stromek krásnější.
Když na zahradě vánoční stromek nemáte, nevadí. Už je to delší doba, co se ujalo pěstování vánočních stromků ve velkých nádobách. Máte tímto možnost si stromek pěstovat jak v zahradě, tak na terase nebo na balkóně.