Betonový plot vyžaduje důkladnou rozvahu

Na co si dát pozor při výstavbě oplocení

Přesné vyměření je základ – když si postavíte na zahradě kůlnu, která nepodléhá ani ohlášení stavby na stavebním úřadě, máte jistotu, že zůstane na svém místě, dokud ji nezbouráte, nebo se nerozpadne. S plotem je to však ošidné, tam velice záleží na přesném vyměření v souladu s katastrální mapou. Bude-li o pouhý metr posunuta za hranice vaší parcely, případný soudní spor prohrajete a kromě nákladů na soudní řízení budete muset plot strhnout a stavět znovu.

betonový plot

Jaká bude výška – každá z desek je široká 50 cm, od toho se také odvíjí výška oplocení, která bývá obvykle buďto 150 cm, nebo dva metry. Horní díly však můžete nahradit dřevěnými prkny či latěmi, anebo je standardně osadit betonovou deskou okrasnou – zaoblenou či podobně tvarovanou. Ještě před započetím stavby je výhodné natáhnout v těchto místech provázek a alespoň orientačně vyzkoušet, jaká výška je pro vás optimální. Někde je totiž žádoucí na výšce přidat, jinde naopak ubrat kvůli výhledu. Tento krok rozhodně nepodceňujte, musíte mít jasno, kolik desek objednat, a jak se oplocení podepíše na vzhledu vašeho pozemku.

Vlastní výstavba nebo montáž na klíč – rovněž zvažujte, zda by nebylo rozumné pověřit výstavbou někoho zkušeného s potřebným vybavením. Desky jsou totiž velmi těžké, každá váží téměř 100 kg a náročné je hlavně zasouvání do drážek svislých sloupků v horní řadě půl druhého metru nad zemí. Desky betonového plotu montazmpc.cz jsou dodávány ve svislé poloze na paletách a stává se, že se někdy paleta s nimi převrátí a některé odlitky mohou pod obrovskou tíhou celého nákladu prasknout.

kamenná zeď

Dobré sousedské vztahy – ještě než se budete rozhodovat o výběru vhodného řešení ohraničení pozemku, je vhodné celou situaci prodiskutovat se sousedy. Vzájemná dohoda je vždy nejlepší řešení, ať už si vyberete jednostranný nebo oboustranný plot. Soused může i přispět dobrou radou, anebo se při výstavbě angažovat. Tyto kroky jsou rozhodně lepší, než případné následné spory, nevraživost a zbytečné problémy v mezilidských vztazích.