Pohádkové hrady a zámky v České republice

Jsou hrady a zámky, které mají opravdu velký filmařský potenciál a filmaři toho opravdu hojně využívají. Využívají se především záběry zvenčí, společně s panoramaty a blízkým okolím.
Český Krumlov
Tento skvostný zámek můžete vidět ve spoustě pohádek i filmů. Podívejte se třeba na Z pekla štěstí, Tři životy, Pyšnou princeznu (natáčela se i na Hluboké a v Telči) a ve spoustě dalších filmů. Zámek můžete navštívit společně s městskou památkovou rezervací, která tvoří se zámkem a hradem dokonale harmonický architektonický celek. Společně jsou zapsané do listiny UNESCO.
Lednice
Tento krásný zámek nacházející se v Lednici je součástí Lednicko-Valtického areálu. Tento komplex byl vytvořen Lichtenštejny a dodnes je přezdíváno zahradou Evropy. Lednický zámek a zahradu můžete vidět třeba v krásné pohádce Princezna Fantaghiro (natáčená i na Bouzově), Dračí prsten, nebo třeba v seriálu Dobrodružství kriminalistiky. Lednice se nachází nedávno Mikulova a třeba Novomlýnské nádrže.
hrad bouzov
Bouzov
Nouzov je nádherným reprezentantem mezi filmovými hrady. Můžete ho vidět ve spoustě filmů a pohádek. Namátkou se jedná třeba O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Králonství potoků, Arabela, Rumplcimprcampr, O medvědu Ondřejovi, princezna Fantagiro nebo třeba Kopretiny pro zámeckou paní. Pokud se vypravíte na Bouzov, stavte se v nedalekých Lošticích na syrečky, do muzea Olomouckých tvarůžků, nebo do Tvarůžkové cukrárny. Ta je ojedinělou atrakcí a pro milovníky těchto „voňavých“ sýrů je jako stvořená.
Kašperk
Hrad, který určitě znáte, protože se objevil ve Vánočních pohádkách Anděl Páně. Tento hrad je nejvýše položený hrad u nás a najdete jej na Šumavě v okrese Klatovy. Pokud se chystáte na dovolenou na Šumavu, pak určitě neváhejte Kašperk navštívit, jedná se totiž o nádherný hrad uprostřed přírody, s nádherným výhledem.
zámek v Telči
Telč
Zámek nacházející se na Vysočině je vybírán k natáčení velice často. Natáčejí se zde především pohádky. Telč se objevil v Pyšné princezně, Jak se budí princezny nebo třeba Z pekla štěstí. Prostě jedna velká pohádka. U Telče jsou krásné zahrady, ve kterých se právě natáčela úvodní část Pyšné princezny. Poblíž zámku můžete navštívit goticko-renesanční hrad Roštejn.