Proč nám vyhovuje barva osvětlení budov sodíkovými výbojkami


Pouliční osvětlení historických center městských památkových rezervací má své osobité kouzlo, na něž jsme si v průběhu desítek let již zvykli a považujeme jej za přirozenou součást městského koloritu. Mnozí z nás si ovšem neuvědomují, že právě typický, příjemný teplý odstín barvy bílého světla vyzařuje mnohdy často opomíjená nebo kritizovaná sodíková výbojka . Nebýt tohoto podstatného prvku, přišli bychom o řadu zajímavých zážitků při večerních procházkách Českým Krumlovem, Loktem nad Ohří, Pražským hradem a mnoha dalšími historickými skvosty.

veřejné osvětlení

Umělecká fotografie – velice působivé jsou umělecké fotografie pořízené pomocí stativu, vysoké hloubky ostrosti a dlouhého expozičního času. Výsledného efektu lze docílit pouze při dostatečně nasvětlených fasádách, což vyniká zejména u renesančních budov. Sodíková výbojka dokáže tímto způsobem vytvořit velmi přátelskou a vřelou atmosféru.
Malířská díla – podobně jako fotografové, i malíři ve svých invencích využívají umělého osvětlení, které by nemohlo být dostatečně atraktivní, jestliže bychom fasády nasvítili chladnou namodralou barvou LED diodových reflektorů. Právě kombinace teplých barevných odstínů spolu s tmavě modrým a černým pozadím noční temnoty vytváří jedinečný náhled.

lampy na ulici

Zdravotní hlediska – večerní procházky městem navozují v našem těle pocit uvolnění vzhledem k tomu, že se začíná tvořit hormon melatonin, který organismus postupně přivádí do fáze odpočinku. Je známo, že veřejné osvětlení s příliš studeným světlem podporuje hyperaktivitu, způsobuje problémy se spánkem, nedostatečnou regeneraci a mnoho dalších zdravotních problémů.
Pocit bezpečí – teplé barvy obecně vytváří pocit bezpečí, necítíme se stísněně, ani osamoceni a opuštěni mezi chladnými kamennými zdmi historických objektů.
Klid a relaxace – zvláště na dovolené nebo ve chvílích volna, kdy obdivujeme krásy městských ulic a zajímavé klenoty z doby gotiky, renesance, baroka, klasicismu, secese a dalších období lidských dějin, oceníme poklidnou večerní atmosféru, která zvláště vyniká v kombinaci s parkovou zelení nebo v lázeňských zónách. Vhodné osvětlení je také součástí léčebné terapie, čehož se běžně využívá na kolonádách, v blízkosti fontán, květinových záhonů atd.