3 účinní pomocníci v boji s úzkostmi

Jak poznáte, že trpíte úzkostmi? V dnešní době je velmi obtížné rozlišit, kdy jsou naše úzkostné pocity relevantní vzhledem k aktuálnímu dění ve společnosti a kdy už se jedná o psychickou poruchu.
Jaké jsou příznaky úzkostí obecně? Tento stav prožíváme (v rámci jeho ataky nebo nějakého akutního stavu, kdy úzkost pociťujeme naplno) jako situaci, kdy máme zrychlený tep, špatně se nám dýchá, slyšíme tlukot srdce a nejsme schopni ho zklidnit. V takových okamžicích nás mohou brnět ruce a nohy, nemůžeme ovládat jemnou motoriku, a především cítíme silné pocity panického strachu. Tento strach častokrát nemůže mít ani žádnou reálnou příčinu, mnohdy se jedná o naprosto nerealistické obavy, které jsme si vymysleli, ale lpíme na nich natolik, že v dané chvíli nám negativní pocity z nich přerůstají přes hlavu.
olivový olej

Úzkosti jsou samozřejmě léčitelné pomocí psychiatrické medikace. Berme však tuto možnost jako poslední variantu. Kromě toho existují i jiní pomocníci nebo metody, na které se můžeme v tomto směru spolehnout:

  1. Sebe-uklidňování. Nejpodstatnější je si poradit si v těchto kritických situacích s emocemi, které se dají těžko kontrolovat. Je dobré naučit se být sám sobě rádcem i ve velmi vypjatém psychickém stavu. Naučte se uklidnit se, říct si, že to, co právě prožíváte, je naprosto v pořádku a že to brzy odezní. Že na to nejste sami, že se máte komu svěřit, že jste pánem situace. Časem se o tom skutečně přesvědčíte a budete panické stavy zvládat lépe.
  2. Zdravá životospráva. Předcházet úzkostem se dá lecčím, ale primárně je dobré zaměřit se na to, jak žijeme. Spíme dostatečně? Máme pravidelný rytmus usínání a vstávání? Jíme dostatek ovoce a zeleniny, bílkovin a luštěnin? A co nás pitný režim? Jídlo a pití má neskutečný vliv na psychickou pohodu, proto na ně nezapomínejme.

žena drží olej

  1. Uklidňující prostředky, přírodní medicína. Než zabrousíme k psychiatrovi, zkusme si ještě naordinovat nějaké přírodní produkty, např. na bázi kapek nebo olejíčků, které mají zklidňující efekt na psychiku. Konopné výrobky jsou skvělým řešením, protože kanabidiol je látka, která nám pomáhá zvládat vypjaté sociální situace, stresové momenty a traumatické vzpomínky. Vyzkoušejte třeba CBD olej, konopný čaj nebo protein.