Molitan v matraci i na fasádě


Molitan je materiál, který je vhodný na výrobu mnoha věcí v domácnosti. Máme z něj matrace, polštáře, nábytek, hračky pro děti i pelíšky pro naše mazlíčky. Zkrátka mnoho předmětů denní potřeby. Patří k nim samozřejmě i automobily, kde je nejvíce používán na opěrky a k polstrování. Najdeme ho také přímo v konstrukcích domů. Jako součást vnitřních i vnějších izolací, ve fasádních deskách. Je to materiál, který má mnoho dobrých vlastností a jeho využití je všestranné.
 autosedačka s opěrkou
Název molitan je názvem obchodním (patent České republiky). Je to vlastně pěnový polyuretan. Ten je velice pevný, ale přitom pružný a lehký. Také dobře drží tvar a odolává oděru, má dlouhou životnost. Vzhledem k těmto vlastnostem je to tradiční materiál vhodný na výrobu matrací. U těch jsou rozměry dané, standardizované. Když je ale potřeba vyrobit něco na míru, seřízne nám ho výrobce či obchodník z desek nebo z metráže. Firmy, které se na to specializují, vyrobí některé prvky z molitanu na míru rovnou ve formách.
 bytový dům
Chemie při výrobě molitanu
Jde o polymer, který se vyrábí ve zpěňovacích strojích. Probíhá to za pomoci poliadice diisokyanátů a alkoholů (dvoj nebo vícesytných). Vznikne tak uretanová (karbamátová) vazba.
 postele a polštáře
Molitan v průmyslu
Pěnový polyuretan nabízí mnoho možností využití v průmyslové výrobě. Protože má dobrou přilnavost k povrchům a je pevný, dobře se kombinuje s jinými materiály. Například při výrobě automobilů, kde se spolu s kovem, plastovými a skleněnými prvky používá na polstrování, opěrky, autoskla a další části výbavy. Stavební průmysl může zase využít jeho vlastností na různé varianty tepelných a zvukových izolací a desek na fasády. Najdeme ho ale v obrovském množství jiných výrobků:
–        tlumící prvkyv zavazadlech (kufry), v obalech, výstelkách přepravek pro křehké zboží
–        potahyodolné chemickému i mechanickému poškození
–        vlákna pro výrobu textilu
–        nábytek
–        prvky pro výrobu pracovního a sportovního nářadí a náčiní
–        prvky pro součásti průmyslových strojů (válce, kola, kladky, dopravníkové válečky)
 
Na molitan zkrátka narazíme na každém kroku!