Závitníky Narex známe již déle, než půl století

Narex je značka, která vznikla za druhé světové války a první výrobky této společnosti byly ruční vrtačky. Možná, že někteří z vás ani netuší, že historie této firmy sahá až tak daleko, a spojují si výrobky s typickým oranžovým logem na modrém podkladu s dobou socialismu.

závitník při práci

Částečně máte pravdu, protože největší expanze podniku Narex započala v této době a za necelých čtyřicet let svého působení na trhu si vybudovala poměrně dobré jméno. V současné době se výrobní program soustředí na přibližně shodné typy výrobků, jaké jsme mohli zaznamenat již za socialismu, a mezi nimi naleznete i závitníky Narex.

vyřezání závitu

Sady závitníků a závitových oček by neměly chybět v žádné kutilské dílně, a už vůbec ne ve sféře údržby a v zámečnických provozech. Závit je stále jedním z nejdůležitějších spojovacích elementů a bez něho si stěží dokážeme představit současný život. Uveďme si zde pár příkladů, kde se závitníky uplatní:

Oprava nábytku – některé kusy rozebíratelného nábytku se mohou časem rozviklat a může se tu hodit zabudování zpevňujících částí, které jsou spojeny klasickým metrickým závitem. Tento spoj je mnohem pevnější, než zašroubovaný vrut do dřeva.

Krovy v domě – stavíte-li dům či chatu svépomocí, a přijde řada na krovy, ty lze spojit a zpevnit závitovými tyčemi zašroubovanými do ocelových svorníků. Bez závitníků se tu neobejdete.

Stavba oplocení – závitník se hodí i tam, kde se odhodláte stavět dřevěný plot, připevněný k ocelovým zabetonovaným trubkám. Pomocí závitů se tu vytvoří kompaktní šroubové spoje, které pak plotu dodávají odolnost vůči mechanické zátěži a povětrnostním vlivům.

Zpevnění zdiva – některé vady zdiva se dají opravit a zejména zpevnit stahovacími ocelovými pásky. Bývají to případy starších kamenných či cihlových domů, kde je tendence zdiva podléhat nadměrné zátěži např. novou střešní krytinou. Závitníky tu opět mají hlavní slovo.