Ceny spolu s inflací rostou… Jak finančně obstát v této situaci?

Dnešní doba není jistě jednoduchá. Pro průměrnou českou rodinu je stále těžší a těžší si koupit něco nového nebo obstarat základní potřeby jejích členů. Za to vše může rapidní nárůst cen způsobených zvýšenou inflací. Inflace je stav při kterém naše peníze, které máme na účtu nebo kdekoliv jinde ztrácí svou hodnotu. Ne samozřejmě fyzicky. Představme si to na příkladu. Když je nízká inflace, jdete si nakoupit. Za sto korun českých si nakoupíte třeba chleba, máslo, šunku, džus. Nyní za zvýšené inflace si koupíte třeba jenom chleba a máslo a na šunku ani džus už vám nemusí zbýt peníze. Je to samozřejmě extrémní případ, ale ne daleko od pravdy.

muž s penězi v ruce

Je třeba ekonomicky obstát. Jak? Není to jednoduché pro nikoho z nás. Musíme si uvědomit, na čem jsme zbytečně utráceli a jestli se to nedá nějakým způsobem omezit. Obvykle to bývají různé útraty za služby. Pedikúra, manikúra, masáže atd. Každý si rád dopřejeme trochu té péče o sebe, ale jestli chceme šetřit, toto je hned první věc, kterou bychom si měli odepřít.

Snažte se zbytečně neplýtvat. Ať už potravinami, tak pohonnými hmotami. V případě potravin nakupujte pouze tolik, kolik víte že stihnete spotřebovat. Když nakoupíte příliš mnoho, stejně se stane, že třeba i polovinu nákupu vyhodíte do koše. Když si to přepočtete, jsou to ročně obrovské sumy peněz, které jste mohli utratit na něčem jiném. Náš národ rozhodně nepatří mezi top jedničky v plýtvání jídlem. Toto prvenství patří spíše Američanům, či jiným zemím s velkou spotřebou. Ale i tak se jistě najdou rodiny, které by mohli něco udělat s nadměrnými nákupy.

obchod

Když se bavíme o pohonných hmotách, tam je to trochu těžší s šetřením. Jsou situace, které vyžadují, abyste se dopravili autem. Ale můžete omezit jízdy autem na místa, na která se můžete dostat jinými prostředky, nebo pěšky či na kole. Uvidíte, kolik vám to ušetří peněz. Sice to pro vás bude méně pohodlné a časově více náročnější, ale v době vysoké inflace to jinak ani nejde.