Peking, Šanghaj, Čengdu…?

To jsou možná nejznámější města Číny a jedny z největších měst na světě. Jsou plné moderních mrakodrapů, více jak dvacetipatrových činžáků a hutongů. Hutongy jsou vlastně historické jednopatrové domy s typickou architekturou, které stály na začátku zrodu velkoměsta. Dnes zde jsou spíše chudinské čtvrtě s bohatým kulturním životem místních. Právě tady můžete okusit typicky čínská jídla pochoutky přímo na ulici. Avšak vše na vlastní nebezpečí!
Pudong v Šanghaji
Největší a hlavní město Číny je Peking, jehož počet obyvatel činí téměř 22 milionů. V porovnání naše Praha má něco kolem 1 milionu obyvatel. Je to kulturní a politické město, kde se nachází známé Zakázané město, náměstí Nebeského klidu, Letní palác či Chrám nebes. Peking také hostil letní olympijské hry v roce 2008 a dnes tu můžete celý vybudovaný monumentální komplex navštívit. Peking mívá mrazivé zimy a horká dusná léta s vyšším množstvím srážek. Vážný problém města je znečištěné ovzduší. Po celý rok zde nemusíte přes hustý smog spatřit slunce či čistou modrou oblohu. Negativní vliv na ovzduší má především doprava a vytápění uhlím.
Šanghaj je nejlidnatější město Číny, počet obyvatel činí 27 milionů. Jedná se o hospodářské centrum s jedním z největší lodních přístavů na světě. Velkým problémem je opět znečištěné ovzduší a vod, nicméně stále se na prvních příčkách znečištění drží Peking. V Šanghaji nezapomeňte navštívit Pudong, což je centrum s mrakodrapy a luxusními sídly firem. Kolem řeky můžete mít výhled na toto centrum města na takzvané promenádě BUND. Tady vznikají nejslavnější fotky s panoramatem mrakodrapů. Na něm uvidíte druhou největší mrakodrap na světě s nejrychlejšími výtahy světa a také menší ale přesto lákavý mrakodrap s kopulovitou observatoří, jež stojí za to navštívit i nejen pro její prosklenou podlahu.
Střecha v Zakázaném městě
Čengdu je páté největší město v Číně a jedno z nejmodernějších a nejvíce se dynamicky rozvíjejících čínských měst. Je také známé díky chovné stanici druhu pandy velké a pandy červené. Láká sem denně stovky návštěvníků, aby se podívali do výběhu na tento ohrožený a velmi vzácný Číňany ceněný druh zvířete. Čengdu se nachází v provincii, kde má své kořeny pálivá bečuánská kuchyně, proto zde nezapomeňte navštívit jednu ze stovek místních restaurací a ochutnat pravé bečuánské jídlo.