Stromy – základ zahrady

Někdo má o vzhledu zahrady jasné představy, jiný si musí nechat poradit od odborníka. Základní umístění stromů na zahradě vytvoří opěrný základ pro další výsadbu, čímž vznikne okouzlující zahradní prostor. Jak tedy správně začít s výsadbou stromů?
umělecké tvarování keřů
Strom je základ zahrady
Když stromky vysazujete, jsou většinou ještě mladé, tudíž také menšího vzrůstu. Proto byste měli vždy pamatovat, že konečný vzrůst bude podstatně větší. Pokud tedy máte menší zahrádku, vybírejte raději keře nebo stromky menší. Do velkých zahrad se naopak nemusíte bát vysadit celé skupiny stromů. Pokud budou mít dostatek prostoru, vynikne zde jejich krása a mohutnost. Výsadbu si vždy předem promyslete, dřeviny jde totiž obtížně přesazovat, a stromy by se vám napodruhé již nemuseli ujmout. Každý strom je jedinečný, ale vy byste již měli předem odhadnout, jaký bude jeho tvar a velikost. Také kořeny rostou do délky několika metrů do všech stran. Proto stromům dopřejte dostatek prostoru.
upravený park
Sázíme
Osázení zahrady nepodceňujte, a předem si zjistěte, co který strom bude do budoucna potřebovat. Při samotném sázení dbejte na jeho správné zasazení, to totiž určí, zda se stromek uchytí či nikoliv. Začněte vyhloubením výsadbové jámy, která musí odpovídat stanoveným parametrům stromu. Myslete na kvalitní substrát i hnojivo. Neměli byste zapomenout na kotvení, ke kterému je nový strom upevněn popruhy, aby se zajistila jeho stabilita. Povrch pak pokryjte mulčovací kůrou, která by se však neměla dotýkat samotného kmene.
mohutný strom
Kdy je vhodná doba?
Nejvhodnější doba na výsadbu je jaro či podzim. Nevhodné je horké léto, ale také mrazivé počasí a silný vítr.

Pozor na exotické exempláře
Nabídka stromů je velmi rozmanitá, takže můžete vybírat z mnoha druhů dřevin. Mnohé z vás možná nadchnou exotické stromky, které se mezi těmi obyčejnými jistě budou vyjímat. Dejte si však pozor, tyto exempláře mohou být pro pěstování v našich podmínkách naprosto nevhodné.